HOT DOG-SÄMPYLÄT
8 kpl
noin 8-10 dl sämpyläjauhoja
1 pss kuivahiivaa
2 tl suolaa
1/2 dl sokeria
2 1/2 dl vettä
1/2 dl täysmaitoa
60 g voita sulatettuna
1 kananmuna
pinnalle:
1 kananmuna, vatkaa rakenne rikki
Mittaa monitoimikoneen kulhoon 5 dl sämpyläjauhoja, kuivahiiva, suola ja sokeri. Käynnistä kone ja anna käydä niin kauan kunnes ainekset ovat hyvin sekaisin.
Lämmitä vesi ja maito noin 40-45 asteiseksi, eli se saa olla selvästi kädenlämpöä lämpimämpää jotta kuivahiiva alkaa toimia. Sekoita neste kuivien aineiden joukkoon. Lisää joukkoon voisula ja kananmuna ja vaivaa sekaisin. Lisää loput sämpyläjauhot desi-pari kerrallaan. Kaikkia jauhoja ei kannata lisätä kerralla, ettei taikinasta tule liian kovaa. Vaivaa taikina kimmoisaksi, ripottele pinnalle hieman jauhoja ja peitä liinalla. Anna taikinan kohota lämpimässä paikassa kaksinkertaiseksi.
Kumoa kohonnut taikina jauhotetulle pöydälle ja vaivaa kimmoisaksi. Jaa taikina 8 osaan ja pyöritä osat pitkulaisiksi sämpylöiksi. Anna kohota vielä pellillä liinan alla 30-60 minuuttia.
Vatkaa kananmunan rakenne rikki ja voitele sämpylät.
Paista 200 asteisessa uunissa noin 20 minuuttia.
Anna jäähtyä hetki ennen kuin halkaiset sämpylät.
LISÄKSI:
cheddar-sulatejuustosiivuja
hyvälaatuisia nakkeja (meillä oli tällä kertaa Kivikylän Wanhan Ajan nakkeja)
Amerikkalaista kurkkusalaattia
ketsuppia
Poppamiehen paahdettu valkosipuli-majoneesia
Sriracha-kastiketta
paahdettua sipulirouhetta
Kommentit
Tämän blogin kommentit tarkistetaan ennen julkaisua.