Näin Pääsiäisen aikoihin netti pursuaa erilaisilla mousseilla täytettyjen suklaamunien eli "töhnämunien" reseptejä. (Ei sitten yhtään karseampaa nimitystä kyseiselle jälkkärille olisi voinut keksiä!). Minäkin täytin muutaman Kinderin suklaamoussella ja lopun moussen pursotin laseihin.
Kasta veitsi kuumaan veteen ja kuivaa se. Leikkaa suklaamunista varovasti hattu pois kuumalla veitsellä ja nosta yllätys pois. Pursota suklaamousse suklaamunien täytteeksi.
Tämä annos suklaamoussea riittää täytteeksi 16 Kinderiin, mikäli haluaa käyttää koko annoksen moussea suklaamunien täytteeksi.
SUKLAAMOUSSE
2 kananmunan keltuaista
1/2 dl sokeria
1 prk (250 g) mascarponea
6 cl Xanté-päärynä-konjakkilikööriä
2 dl kuohukermaa vaahdotettuna
200 g tummaa (80%) suklaata sulatettuna
2 kananmunan valkuaista vaahdotettuna
Vatkaa valkuaiset vaahdoksi.
Vatkaa toisessa kulhossa keltuaiset ja sokeri vaahdoksi.
Vatkaa kolmannessa kulhossa kerma vaahdoksi. Tässä järjestyksessä tehtynä pärjää yhdellä vatkaimella.
Sekoita mascarpone sekä likööri keltuaisvaahdon joukkoon.
Kääntele sekaan vaahdotettu kerma. Sulata suklaa vesihauteessa tai sulatusteholla mikrossa ja kääntele se täytteen joukkoon.
Kääntele lopuksi varovasti joukkoon valkuaisvaahto. Pursota suklaamousse joko suklaamunien sisään tai laseihin ja anna hyytyä jääkaapissa muutama tunti tai yön yli.
Moussen voi halutessaan pursottaa myös laseihin. Tällöin mousse riittää 8-16 annokseen makeansietokyvystä riippuen.
Kommentit
Tämän blogin kommentit tarkistetaan ennen julkaisua.