HAMPURILAISSÄMPYLÄT
8 kpl
n. 10 dl sämpyläjauhoja (tai hiukan enemmän jos taikina vaikuttaa liian löysältä)
1 pss kuivahiivaa
2 tl suolaa
1/2 dl sokeria
2 1/2 dl vettä
1/2 dl täysmaitoa
60 g voita sulatettuna
1 kananmuna
pinnalle:
1 kananmuna, vatkaa rakenne rikki
seesamin siemeniä
Mittaa monitoimikoneen kulhoon 6 dl sämpyläjauhoja, kuivahiiva, suola ja sokeri. Käynnistä kone ja anna käydä niin kauan kunnes ainekset ovat hyvin sekaisin.
Lämmitä vesi ja maito n. 40-45 asteiseksi, eli se saa olla selvästi kädenlämpöä lämpimämpää jotta kuivahiiva alkaa toimia. Sekoita neste kuivien aineiden joukkoon. Lisää joukkoon voisula ja kananmuna ja vaivaa sekaisin. Lisää loput sämpyläjauhot desi-pari kerrallaan. Kaikkia jauhoja ei kannata lisätä kerralla, ettei taikinasta tule liian kovaa. Vaivaa taikina kimmoisaksi, ripottele pinnalle hieman jauhoja ja peitä liinalla. Anna taikinan kohota lämpimässä paikassa kaksinkertaiseksi.
Kumoa kohonnut taikina jauhotetulle pöydälle ja vaivaa kimmoisaksi. Jaa taikina 8 osaan ja pyöritä osat pulliksi. Anna kohota vielä pellillä liinan alla 30-60 minuuttia.
Vatkaa kananmunan rakenne rikki ja voitele sämpylät. Ripottele pinnalle seesamin siemeniä.
Paista 200 asteisessa uunissa noin 20 minuuttia.
Anna jäähtyä hetki ennen kuin halkaiset sämpylät.
CHILI-KASTIKE:
150 g creme fraiche
1/2 dl makeaa chilikastiketta
1/2 tl suolaa
mustapippuria myllystä
chili explosion myllystä
Sekoita ainekset ja anna makujen tasaantua jääkaapissa puolisen tuntia.
RAPEAT KUHA-KATKARAPUPIHVIT
300 g kuhafileetä
n. 230 g katkarapuja
2 valkosipulin kynttä
2 kananmunan keltuaista
1/4-1/2 dl kuohukermaa
3 rkl makeaa chilikastiketta
1 tl suolaa
1/2 tl mustapippurirouhetta
1 mm cayennepippuria
1/2 tl chilijauhetta
leivitykseen:
n. 2 dl panko-jauhoja
paistamiseen:
rypsiöljyä
LISÄKSI:
Hellmann's valkosipulimajoneesia
1 avokado viipaloituna
kevätsipulia
Laita kaikki kuha-katkarapupihvien kaikki ainekset monitoimikoneeseen (ensin 1/4 dl kermaa ja lisää kermaa vähän kerrallaan jos tarve vaatii, massa saa jäädä melko jämäkäksi) ja soseuta ainekset tasaiseksi massaksi. Muotoile pihveiksi ja kääntele panko-jauhoissa.
Paista pihvit rapeaksi öljyssä, öljyä saa olla reilusti (n. sentin kerros) pannulla. Laita kypsät pihvit lautaselle 2-3 kertaisen talouspaperipalan päälle jotta ylimääräinen rasva imeytyy paperiin.
Kokoa burgerit:
Halkaise sämpylät ja paista leikkuupinta voissa pannulla.
Laita sämpylän pohjapuolelle reilusti chilikastiketta, sipottele päälle silputtua kevätsipulia ja nosta kuha-katkarapupihvi päälle.
Laita pihvin päälle haluamasi määrä valkosipulimajoneesia, avokadoviipaleita ja silputtua kevätsipulia ja nosta sitten sämpylän kansiosa päälle.
Viinilasillinen: Cono Sur Bicicleta Riesling
Kommentit
Tämän blogin kommentit tarkistetaan ennen julkaisua.